Boj proti množírnám psů

14.08.2014 09:21

Pokud se vám zdá výraz „množitel“ zavádějící, pak věřte, že i samotné sousloví „množírna psů“ je pouze jakýsi neoficiální termín, v poslední době hojně užívaný v souvislosti s nelegálním prodejem domácích mazlíčků. Jak je to tedy s „množírnami“ doopravdy a co se dá v současné době s tímto fenoménem dělat?

Dá se říci, že Češi patří mezi náruživé chovatele psů a koček. Psa nebo kočku najdeme v každé čtvrté domácnosti. Chov a prodej psů za účelem zisku je však v poslední době vnímán velmi negativně, neboť narůstá počet případů, kdy chovatelé – „množitelé“ a obchodníci prodávají zvířata příliš mladá, nedostatečně odčervená, nebo dokonce nemocná.

Do kategorie „množíren“ můžeme zařadit jednak evidované chovy, respektive firmy legálně obchodující se psy, dále neevidované chovy s nekontrolovanou produkcí štěňat pro prodej a v neposlední řadě problémové neevidované chovy s nekontrolovanou produkcí štěňat, kde chovatelé neustále navyšují počet zvířat z důvodu deklarované lásky ke zvířatům, resp. jejich záchrany.

V ČR je legislativně ošetřen chov zvířat pro účely obchodu zákonem na ochranu zvířat proti týrání. To znamená, že ten, kdo obchoduje se zvířaty (ať už to jsou štěňata nebo exotická zvířata) a řádně se zaeviduje u živnostenského úřadu a na krajské veterinární správě, dostává se pod veterinární dohled. Pokud však chovatel tyto povinnosti účelově neřeší, pak „uniká odpovědnosti“ jak z hlediska finančního tak veterinárního, což je v současnosti podpořeno společenským systémem založeném na volném šíření informací prostřednictvím internetu a volným pohybem osob a věcí v rámci jednotlivých států i celé EU (Schengenský prostor). Shrnuto – ideální chovatel splňuje zákonné podmínky pro živnost a evidenci a také hledí na to, aby zvířata z jeho chovu vyrůstala ve vhodném prostředí, byla zdravá a pokud možno již socializovaná.

Pokud tedy chcete koupit štěně na základě inzerátu, nesvolte s předávkou na benzínové pumpě nebo na nádraží. Zajeďte se podívat na chov a na matku štěňat, v klidu si promluvte s chovatelem o povahových vlastnostech rodičů, o zdravotních problémech, které můžete u daného plemene očekávat.  Na internetu si také můžete předem porovnat cenu, za jakou se prodávají „papírová“ i „nepapírová“ zvířata. Budete častokrát překvapeni. Při koupi žádejte ke štěňátku očkovací průkaz, kde jsou všechna očkování potvrzena veterinárním lékařem a doklad o odčervení. A hlavně nezapomeňte po zabydlení v novém domově štěňátko seznámit s jeho veterinářem, který jej prohlédne a případně provede nezbytné preventivní úkony.

Petr Pejchal

Tiskové oddělení ÚVS SVS

Samozvaná chovatelka skrývá množírnu psů

Byznys s nelegálními množírnami psů jede v Česku na plné obrátky. Státní veterinární správa eviduje stále nové stížnosti na pochybné chovatele. Minulý týden TV Barrandov upozornila na podezřelou prodejkyni psů z Libiše u Neratovic, která pravděpodobně nechávala psy žít ve velmi špatných podmínkách. Nyní ženu kvůli tomu prověřují příslušné úřady.

Samozvaná chovatelka z Libiše na internetu stále nabízí několik ras psů najednou. Televiznímu štábu TV Barrandov jich předvedla pět v ceně od jednoho do šesti tisíc. Byl mezi nimi staford, labrador či jorkšír.

Právě štěně jorkšíra bylo zanedbané a bázlivé. Kromě mastné zacuchané srsti nemělo dobře vyvinuté nožičky. "Já se k ničemu vyjadřovat nebudu," prohlásila žena, když na tuto skutečnost televizní štáb poukázal.

"To je snad moje věc, ne?" odsekla na dotaz, kde psy bere. Nakonec se snažila štáb vytěsnit i z chodníku, dál od polozbořeného domu, ze kterého se ozýval štěkot psů.

Státní veterinární správa potvrzuje, že stížností na tuto pochybnou chovatelku z Libiš přibývá. "Obdrželi jsme podnět na podezření v Libiši na Mělnicku na nějakou množírnu. Vypravil se tam tým, ale nemohl se tam dostat, protože je to objekt plně uzavřený. Počítají s tím, že to budou řešit společně s policií," řekl mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Při zájmu o pořízení čtyřnohého mazlíčka je vhodné si k nákupu vybrat mezi licencovanými prodejci či zajít do útulku. V množírnách psi často ani nevidí denní světlo, vyrůstají a plodí štěňata v plechových halách či sklepích a žijí ve svých výkalech. Pokud se pak dostanou na svobodu, jsou vyděšení, zmatení a dezorientovaní. Množírny rozprodají na Západ ročně odhadem až 50 tisíc neduživých štěňat, další tisícovky končí v českých a moravských domácnostech. V případě jakéhokoliv podezření či poznatku je dobré předat podnět policii nebo příslušné veterinární správě.

Autor: - red -, Eva Střihavková, TV Barrandov

TÝDEN